ولو ایران

مرجع تخصصی فروش شیرآلات صنعتی

021 88647600
info[at]valve-iran.ir

شیر فلکه کشویی | گیت ولو

شیر فلکه کشویی | گیت ولو

شیر فلکه کشویی یا گیت ولو (شیر دروازه ­ای)

شیر فلکه کشویی که با نام ­های شیر دروازه ­ای و گیت ولو (Gate Valve) نیز شناخته می ­شود از دسته شیرهای مسدود کننده محسوب می­ شود که به­ منظور قطع و وصل جریان به کار می ­رود. کارکرد شیر فلکه کشویی به گونه ­ای است که با قرار گرفتن زبانه شیر بر روی  نشیمنگاه، مسیر سیال مسدود و جریان قطع می ­گردد. علاوه­ بر این، به دلیل اینکه شیر فلکه کشویی می­ تواند مجرای کاملا باز را در اختیار قرار دهد امکان حرکت پیگ­ های تمیز کننده را در مسیر خط لوله فراهم می­ کند. نحوه باز و بسته شدن شیر فلکه کشویی بسته به محلی که مورد استفاده قرار گرفته­ متفاوت است. در صورتی که این شیر در یک محفظه بسته به کار رفته باشد از طریق فلکه یا آچار و در صورتی که زیر زمین قرار گرفته باشد به وسیله یک محور می ­توان آن را باز و بسته کرد. هم­چنین می­ توان با استفاده از مکانیزم مخصوص، امکان باز و بسته شدن خودکار را نیز به شیر فلکه کشویی اضافه کرد. علاوه براین، جهت باز و بسته شدن شیر فلکه کشویی، در تمام انواع این شیرها به صورت استاندارد و یکسان است. جهت باز شدن شیر فلکه کشویی، خلاف جهت حرکت عقربه­ های ساعت و جهت بسته شدن، موافق جهت حرکت عقربه ­های ساعت است. 

 انواع شیر فلکه کشویی:

روش ­های مختلفی برای طبقه­ بندی شیر فلکه­ های کشویی وجود دارد. از نظر جنس متریال، شیر فلکه­ ها را می­ توان به چند دسته عمده تقسیم کرد که عبارتند از: شیر فلکه کشویی برنجی، شیر فلکه کشویی چدنی، شیر فلکه کشویی استنلس استیل، شیر فلکه کشویی آلومینیمی و شیر فلکه کشویی پلیمری. شیر فلکه کشویی استنلس استیل بنا به مورد استفاده و خاصیت سیال عبوری در دو نوع L304- L316 به کار می­روند. هم­چنین از نظر جنس زبانه، شیر فلکه کشویی را می توان به دو نوع زبانه لاستیکی و زبانه فلزی تقسیم ­بندی کرد که این شیرها عمدتا در فشارهای کاری 10 بار و 16بار ارائه می­ شوند. به دلیل ناچیز بودن افت فشار ایجاد شده توسط شیر فلکه کشویی و مقاوم بودن قطعات آن در برابر سایش و خوردگی، بیشترین کاربرد این شیرها در سیستم ­های انتقال آب و فاضلاب است. در شیر فلکه ­های چدنی، استفاده از رنگ­ های اپوکسی در داخل و خارج آن سبب افزایش طول عمر آن می­ شود.

برای انتخاب صحیح شیر فلکه کشویی مورد نیاز باید مواردی نظیر: نقشه لوله­ کشی جهت تعیین ارتعاشات و انقباض و انبساط موجود در خط لوله که به شیر انتقال می یابد؛ کارکرد شیر؛ نوع سیال عبوری جهت تعیین جنس مناسب شیر؛ سایز شیر و فشارکاری که متناسب با خط لوله و فشار سایل عبوری است و در نهایت سیستم محرکه مناسب برای راه­ اندازی شیر در نظر گرفته شوند.

سایز و کلاس کاری شیر فلکه کشویی:

گستره سایز شیر فلکه کشویی از 1/4 اینچ تا 24 اینچ است که این سایز به جنس شیر نیز بستگی دارد. شیر فلکه کشویی برنجی از سایزهای 1/4 اینچ تا 6 اینچ متغیر است. شیر فلکه کشویی چدنی به طور معمول در سایزهای 2 اینچ تا 12 اینچ مورد استفاده قرار می­ گیرد که بنا به موارد خاص ممکن است تا سایز 24 اینچ نیز به کار برده شود.  

شیر فلکه کشویی برنجی در دو کلاس کاری 16 بار و 20 بار (PN16 – PN20) و شیر فلکه کشویی چدنی در کلاس­های 10، 16 و 40 بار (10 بار و 16 بار رایج ترند) تولید و عرضه می­ شوند.  

هم­چنین، برای آزمایش استاندارد شیر فلکه کشویی، آن را در حالت زبانه بسته با فشاری معادل 1.5 برابر فشار مجاز مورد آزمایش قرار می­ دهند.

محدودیت ­های شیر فلکه کشویی:

یکی از محدودیت­ های شیر فلکه کشویی در سیستم­ های اختناق است. این شیرها توانایی کنترل فشار در چنین سیستم­ هایی را ندارند. این محدودیت سبب می ­شود تا شیر فلکه کشویی بیشتر در سیستم­ های ساده قطع و وصل جریان سیال به عنوان مسدود کننده مورد استفاده قرار گیرند. به دلیل مدت زمان بیشتری که برای باز و بسته شدن شیر فلکه کشویی نیاز است، در جریانات سیالی که حاوی ذرات جامد است احتمال کثیف شدن وجود دارد. علاوه براین، در برخی موارد و کاربردها آب­ بندی شیر فلکه کشویی دشوار است.

 

استعلام قیمت و خرید شیر فلکه کشویی:

جهت دریافت مشاوره، خرید و استعلام قیمت شیر فلکه­ کشویی چدنی برند میراب و فاراب و شیر فلکه برنجی سیم ایتالیا و کیز ایران با کارشناسان ولو ایران تماس بگیرید.

مشاوران و کارشناسان ما علاوه بر ارائه پیش فاکتور، در صورت نیاز شما را در انتخاب شیر فلکه کشویی متناسب با نیازتان یاری خواهند کرد.

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.