ولو ایران

مرجع تخصصی فروش شیرآلات صنعتی

021 22568705
info[at]valve-iran.ir

شیر فلکه کشویی | گیت ولو

شیر فلکه کشویی | گیت ولو

شیر فلکه کشویی یا گیت ولو (شیر دروازه ­ای)

شیر فلکه کشویی که با نام ­های شیر دروازه ­ای و گیت ولو (Gate Valve) نیز شناخته می ­شود از دسته شیرهای مسدود کننده محسوب می­ شود که به­ منظور قطع و وصل جریان به کار می ­رود. کارکرد شیر فلکه کشویی به گونه ­ای است که با قرار گرفتن زبانه شیر بر روی  نشیمنگاه، مسیر سیال مسدود و جریان قطع می ­گردد. علاوه­ بر این، به دلیل اینکه شیر فلکه کشویی می­ تواند مجرای کاملا باز را در اختیار قرار دهد امکان حرکت پیگ­ های تمیز کننده را در مسیر خط لوله فراهم می­ کند. نحوه باز و بسته شدن شیر فلکه کشویی بسته به محلی که مورد استفاده قرار گرفته­ متفاوت است. در صورتی که این شیر در یک محفظه بسته به کار رفته باشد از طریق فلکه یا آچار و در صورتی که زیر زمین قرار گرفته باشد به وسیله یک محور می ­توان آن را باز و بسته کرد. هم­چنین می­ توان با استفاده از مکانیزم مخصوص، امکان باز و بسته شدن خودکار را نیز به شیر فلکه کشویی اضافه کرد. علاوه براین، جهت باز و بسته شدن شیر فلکه کشویی، در تمام انواع این شیرها به صورت استاندارد و یکسان است. جهت باز شدن شیر فلکه کشویی، خلاف جهت حرکت عقربه­ های ساعت و جهت بسته شدن، موافق جهت حرکت عقربه ­های ساعت است.

 

تفاوت شیر فلکه کشویی ساقه بالارونده و ساقه غیر بالارونده

شیر فلکه کشویی از نظر نوع حرکت دروازه به دو نوع شیر فلکه کشویی با ساقه بالارونده (Rising Stem Gate Valve)، و ساقه غیر بالارونده (Non-Rising Stem Gate Valve) تقسیم می شود که در هر دو نوع شیر فلکه کشویی، ساقه به دروازه فیکس می شود. در شیر فلکه کشویی بالا رونده، با چرخش اهرم یا عمل کردن عملگر خودکار، ساقه و دروازه همزمان شروع به بالا رفتن می کنند و مسیر جریان باز می شود. عملگر به قسمت رزوه ای ساقه متصل است و با چرخش آن ساقه شروع به بالا رفتن می کند. میزان باز و بسته بودن شیر فلکه کشویی بالا رونده به صورت چشمی قابل مشاهده است. در شیر فلکه کشویی با ساقه غیر بالارونده، موقعیت باز یا بسته بودن شیر از طریق یک نشانگر تشخیص داده می شود. شیر دروازه ای غیر بالارونده در موقعیت هایی استفاده می شود که محدودیت فضای عمودی وجود دارد. 

 

شیر فلکه کشویی (دروازه ای) با ساقه بالارونده

 

 

شیر فلکه کشویی (دروازه ای) با ساقه غیر بالا رونده

 

انواع شیر فلکه کشویی:

روش ­های مختلفی برای طبقه­ بندی شیر فلکه­ های کشویی وجود دارد. از نظر جنس متریال، شیر فلکه­ ها را می­ توان به چند دسته عمده تقسیم کرد که عبارتند از: شیر فلکه کشویی برنجی، شیر فلکه کشویی چدنی، شیر فلکه کشویی استنلس استیل، شیر فلکه کشویی آلومینیمی و شیر فلکه کشویی پلیمری. شیر فلکه کشویی استنلس استیل بنا به مورد استفاده و خاصیت سیال عبوری در دو نوع L304- L316 به کار می­روند. هم­چنین از نظر جنس زبانه، شیر فلکه کشویی را می توان به دو نوع زبانه لاستیکی و زبانه فلزی تقسیم ­بندی کرد که این شیرها عمدتا در فشارهای کاری 10 بار و 16بار ارائه می­ شوند. به دلیل ناچیز بودن افت فشار ایجاد شده توسط شیر فلکه کشویی و مقاوم بودن قطعات آن در برابر سایش و خوردگی، بیشترین کاربرد این شیرها در سیستم ­های انتقال آب و فاضلاب است. در شیر فلکه ­های چدنی، استفاده از رنگ­ های اپوکسی در داخل و خارج آن سبب افزایش طول عمر آن می­ شود.

برای انتخاب صحیح شیر فلکه کشویی مورد نیاز باید مواردی نظیر: نقشه لوله­ کشی جهت تعیین ارتعاشات و انقباض و انبساط موجود در خط لوله که به شیر انتقال می یابد؛ کارکرد شیر؛ نوع سیال عبوری جهت تعیین جنس مناسب شیر؛ سایز شیر و فشارکاری که متناسب با خط لوله و فشار سایل عبوری است و در نهایت سیستم محرکه مناسب برای راه­ اندازی شیر در نظر گرفته شوند.

 

سایز و کلاس کاری شیر فلکه کشویی:

گستره سایز شیر فلکه کشویی از 1/4 اینچ تا 24 اینچ است که این سایز به جنس شیر نیز بستگی دارد. شیر فلکه کشویی برنجی از سایزهای 1/4 اینچ تا 6 اینچ متغیر است. شیر فلکه کشویی چدنی به طور معمول در سایزهای 2 اینچ تا 12 اینچ مورد استفاده قرار می­ گیرد که بنا به موارد خاص ممکن است تا سایز 24 اینچ نیز به کار برده شود.  

شیر فلکه کشویی برنجی در دو کلاس کاری 16 بار و 20 بار (PN16 – PN20) و شیر فلکه کشویی چدنی در کلاس­های 10، 16 و 40 بار (10 بار و 16 بار رایج ترند) تولید و عرضه می­ شوند.  

هم­چنین، برای آزمایش استاندارد شیر فلکه کشویی، آن را در حالت زبانه بسته با فشاری معادل 1.5 برابر فشار مجاز مورد آزمایش قرار می­ دهند.

محدودیت ­های شیر فلکه کشویی:

یکی از محدودیت­ های شیر فلکه کشویی در سیستم­ های اختناق است. این شیرها توانایی کنترل فشار در چنین سیستم­ هایی را ندارند. این محدودیت سبب می ­شود تا شیر فلکه کشویی بیشتر در سیستم­ های ساده قطع و وصل جریان سیال به عنوان مسدود کننده مورد استفاده قرار گیرند. به دلیل مدت زمان بیشتری که برای باز و بسته شدن شیر فلکه کشویی نیاز است، در جریانات سیالی که حاوی ذرات جامد است احتمال کثیف شدن وجود دارد. علاوه براین، در برخی موارد و کاربردها آب­ بندی شیر فلکه کشویی دشوار است.

 

کاربرد شیر فلکه کشویی

شیر فلکه کشویی بیشتر به منظور قطع جریان مایع استفاده می شود و برای تنظیم جریان مناسب نیستند. زمانی که شیر فلکه کشویی به طور کامل یاز است، مانعی بر سر راه سیال وجود نخواهد داشت، بنابراین، در این نوع شیرها مقاومت در برابر جریان بسیار پایین است. اندازه جریان باز مایع هم‌زمان با تغییر اندازه دروازه شیر فلکه کشویی، به صورت غیرخطی تغییر می کند. این بدان معنی است که نرخ جریان متناسب با چرخش ساقه شیر، تغییر نخواهد کرد و این تغییر خطی نیست. بسته به ساختمان شیر، دروازه نیمه باز شیر فلکه کشویی سبب ایجاد ارتعاش در آن خواهد شد که این ارتعاش متأثر از عبور جریان است. عموماً برای لوله های با سایز بالای 2 اینچ، انتخاب شیر فلکه کشویی معقول است. زیرا، ساخت شیر فلکه کشویی در سایزهای بزرگ نسبت به سایر انواع شیرها، آسان تر است و پیچیدگی کمتری دارد. با این حال، هنگام استفاده از شیر فلکه کشویی در سایزهای بزرگ باید به این نکته توجه داشت که اصطکاک در شیر فلکه کشویی سایز بزرگ می تواند یک مسئله حائز اهمیت یاشد. زمانی که شیر تحت فشار قرار دارد باز و بسته کردن آن دشوارتر است. به همین دلیل، هنگام استفاده از شیر فلکه کشویی سایز بزرگ، از یک شیر کوچک تر در مسیر کنارگذر (Bypass) استفاده می شود که راه اندازی شیر را تسهیل می کند.

 

استعلام قیمت و خرید شیر فلکه کشویی:

جهت دریافت مشاوره، خرید و استعلام قیمت شیر فلکه­ کشویی چدنی برند میراب و فاراب و شیر فلکه برنجی سیم ایتالیا و شیر فلکه کشویی کیز ایران با کارشناسان ولو ایران تماس بگیرید.

مشاوران و کارشناسان ما علاوه بر ارائه پیش فاکتور، در صورت نیاز شما را در انتخاب شیر فلکه کشویی متناسب با نیازتان یاری خواهند کرد.

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.